At present where foods are readily made available, many people would rather opt for instant goods than preparing it themselves for certain reasons. Along with either choice are
also
a number advantages and disadvantages.
To start, many individuals would prefer ready-made foods than cooking at home because of the lack of Linking Words
time
to prepare it themselves. Purchasing pre-packed goods Use synonyms
undeniably saves
a lot of Suggestion
undeniably save
time
. Use synonyms
For instance
, my cousin, who is a working student, buys herself canned goods that only requires to be prepared in just a couple of minutes. It does not require her to waste a lot of Linking Words
time
to slice it or cook it, perhaps. Use synonyms
Hence
, pre-packed foods are preferred by someone who is very conscious Linking Words
to
Suggestion
of
time
.
Use synonyms
In addition
, as the ready-made foods become Linking Words
time
-efficient, money Use synonyms
however
is wasted. When buying foods from shops and restaurants, the prices seemed to be a bit higher. One does not just pay for the ingredients Linking Words
used but
Accept comma addition
used, but
also
the Linking Words
time
and effort allocated by the one who cooked. To illustrate, when I buy for a serving of pasta in a fast food, it would cost me more than twice the amount I could have just Use synonyms
spend
when I buy scratch ingredients and cook it myself. Since the readily made available foods are much pricier compared to the price you have paid when you make yourself, Suggestion
spent
thus
a few dollars would be wasted as well.
To put it in a nutshell, buying pre-packed meals do have an advantage and a disadvantage. While it does save a lot of Linking Words
time
by quitting the process of preparing, Use synonyms
money
Accept comma addition
money, however
however
, is put to waste as Linking Words
readymade
foods are much pricier. One has to weigh the benefits and drawbacks before deciding whether to just eat a home-cooked meal or not.Suggestion
ready made
aclaireandrada